אצלנו במושב

בדף זה תוכלו, המתארחים אצלנו בבר און בתי נופש טבע, תרבות, סיורים, וקולינריה לקרוא פרטים בדבר
המושב בו ממוקם מתחם הנופש שלנו, איזה אטרקציות יש במושב, איזה שרותים תוכלו לקבל במושב, רובם
במרחק הליכה ממתחם הארוח שלנו.

במושב שלנו מופעלת סיפריה ציבורית הכוללת אלפי ספרים, ספריית ילדים יפה ועשירה, פינת משחקים, פינת הנצחה לזכר הבנים שנפלו במלחמות ישראל ואוירה טובה ופתוחה לקבל כל אורח וכל מבקר, הפריה פועלת כל ימי  ראשון ושלישי בשבוע מ 16:00 עד 18:00 ובמי שישי בין השעות 12:00 ו 14:00, משפחות רבות באות עם ילדיהם לקרוא, לשחק ולהנות בספריה. הספריה הינה חלק מרשת הספריות של המועצה האזורית מטה אשר.

המושב ממוקם בגבול העיר נהרייה בגליל המערבי, בצידי כביש 89 מול המרכז הרפואי לגליל (שנמצא במרחק הליכה של 10 דקות ממתחם האירוח שלנו)  שנקרא בעבר בית החולים נהריה . http://www.gmc.org.il/ . המושב  הינו מושב עובדים שהוכרז בשנות האלפיים ככפר תיירותי וככזה שודרגו תשתיותיו, ונופיו בסיוע משרד התיירות.  הוקם בשנת 1949 ושמו ניתן לו לזכרו של בן עמי פכטר שהיה מג"ד בחטיבת כרמלי במלחמת העצמאות ונפל בקרב של שיירת יחיעם. היישוב הוקם על ידי קבוצת חיילים משוחררים ועולים מהונגריה, רומניה ועוד. במושב חיי הקהילה עשירים ביותר, והעיסוק הרב בתיירות ובחקלאות, הופכים את בן עמי לנקודת חן אמיתית אשר ישראלים ותיירים רבים מבקרים בה. במושב 65 משקים חקלאיים המגדלים אבוקדו, לי'צי, אנונה, פרי הדר, פפיה, בעלי חיים ועוד. בנוסף למשקים הוקמה הרחבה קהילתית עם 65  מגרשים מבונים. במושב פזורים עשרות צימרים ובתחומו שירותים מגוונים ואטרקציות לתושביו ולאורחיו המתקבלים כאן בסבר פנים יפות ומחייכות. המושב נחשב "פנינת נדל"ן", רופאים רבים, סטג'רים, וצוותים רפואיים מעדיפים להתגורר בו בשל קירבתו הרבה לבית החולים ולעיר נהרייה. המושב מנוהל באופן קפדני על ידי ועד אגודה חקלאית ווועד מוניציפאלי. חברי המושב ותושביו מנהלים את הקהילה בהתנדבות בנוסף לצוות תפעולי מצומצם הכולל מנהל קהילה ומזכירה. לישוב מקורות מים עצמיים לצורכי חקלאות,  וכל בתי המגורים ובתי האירוח מקבלים מי מקורות תקניים ככל תושבי המדינה.

בעיר זאת המכולת השכונתים, כאן בהתיישבות העובדת קוראים לזה צרכניה, בכל מקרה זה סופרמרקט בינוני בו תוכלו למצא כמעט את כל המוצרים: ירקות, מוצרי חלב, לחם, פיירות, שימורים, בשר, גלידות, שלגונים, עוגות וכו וכו. ממוקם במרכז המושב

מול הצרכניה בבית קטן תוכלו למצא את המרפאה של קופת חולים כללית . במרפאה עובדת כמעט מידי יום אחות רפואית ופעמיים בשבוע רופא משפחה, הצוות הרפואי תמיד שמח לספק עזרה רפואית בהתאם לנהלים.

חשקתם בטיול אופניים? דוד טאוב יספק לכם (בתשלום) כמה זוגות מותאמים לכם, מסלול לנסוע בו והסבר על המשב וסביבותיו. באופן בטבע  תוכלו למצוא את השילוב האידיאלי בין טבע, כיף ופעילות גופנית, במגוון אפשרויות הכוללות טיולים ליחידים ולקבוצות בשבילי הגליל. כמו כן ניתן לבצע העברות של אופני שטח, אופני כביש, וציוד לכל מקום בו ניתן להגיע עם הרכב והעגלות.

במרכז המושב בנינו בית כנסת מפואר, ביישוב קיימת קהילת מתפללים שמקפידים כל בוקר – תפילת שחרית, ובסופי שבוע שישי שבת וחגי ישראל תפילות כסידרן. הקהילה הדתית שלנו מסבירת פנים ומקבלת את אורחי המתחם שלנו באהבה והערכה רבה.

במשק לנדאו, בסמיכות למתחם הארוח שלנו,  שלנו מתקיים בחודשים אפריל עד יולי בסופי שבוע (ימים שישי ושבת)  כל שנה קטיף עצמי של פירות אקזוטיים אורגניים. בבוסתן ממתינים למבקרים 8 זני פטל שמבשילים, כל זן בעונתו. מספר זני תות עץ טעימים ועסיסים, (היזהרו על החולצה, כתם הפרי לא יורד) ותות שדה גדול בטעם של פעם. בעונת קטיף הפטל, הבוסתן פתוח כל עוד יש פרי בשל בשטח. הבוסתן משתרע על 8 דונם, שמוקדשים ברובם לקטיף עצמי. במשתלה ניתן לרכוש שתילים של עצי פרי מיוחדים. במקום אפשר לקנות גם ריבות אורגניות וליקרים תוצרת בית, וכן פירות טריים בעונה המתאימה ! בבוסתן תוכלו גם לקבל הסברים לגבי פירות אקזוטיים / שתילים אקזוטיים שונים, פרחים,ושיחים. בנוסף תוכלו לרכוש שתילים אקזוטיים לגידול בבית – לפינה אורגנית משל עצמכם – כל הגידולים אורגניים ללא חומר ריסוס. בבוסתן כ- 40 מיני פירות אשר כמעט ואינם מוכרים בארץ: גרגר פנמה, וומפי, ספוטה לבנה, ספוטה שחורה, שעועית הגלידה, אגוז מלבר, תמרהינדי, לונגן, גויבה תותית (גותית), קניסטל, לוקומו ועוד פירות מוכרים כגון: פטל, פסיפלורה, תותי עץ, פיטנגו, תאנים, רימונים, ליצ'י, גויבות, הדרים. הבוסתן התפתח וגדל במשך השנים באהבה לנושא החקלאות האורגנית ושיגעון לפירות. הבוסתן עובד בשיתוף פעולה עם מכון וולקני וחוות ניסיונות בארץ וכעת הוא משרת שתי מטרות עיקריות:

מטרה חקלאית ואקולוגית: לטפל בבוסתן בשיטה אורגנית וטבעית והדגשת חשיבות הדבר. אקלום פירות מאזורים שונים בעולם: אמריקה, דרום אמריקה, דרום מזרח אסיה וסין, בניסיון ובתקווה להביא אותם לגידול מסחרי בארץ. בוטניקה אורגנית – משתלה המתמחה בריבוי עצי פרי מיוחדים.

מטרה תיירותית: באביב בעת הבשלת זני הפטל השונים, נפתח הבוסתן לקהל הרחב וניתנת לו הזדמנות לחוות טעמים אקזוטיים חדשים. כל הבוסתן מגודל בשיטות אורגניות! ללא שימוש בחומרי הדברה וכימיקלים, ולכן אפשר לאכול את הפירות טריים ישר מהשיחים ומהעצים ללא כל חשש

החממה הראשונה הוקמה בשנת 1984 ע"י יורם נהרי מראשוני המגדלים בארץ. מאז נצבר ידע וניסיון רב. כיום עומר נהרי נכדו ומשפחתו ממשיכים את פועלו ומפעל חיי של הסב יורם. הפפאיה הינה פרי בריא, בעלת ערכים תזונתיים רבים ובעלת סגולות רבות ועם זאת אינה משמינה (כ30 קלוריות ליום 100 גר). מעבר לעושר הערכים התזונתיים הגדול הפפאיה מכילה את אנזים הפפאין בכמויות גדולות וידועה בתרומתה להמרצת חילוף החומרים ושיפור העיכול. לפפאיה מגוון רחב של שימושים כמו לאכול חי, בסיס נהדר לשייקים ומיצים, לייבוש, להקפאה, סלטים, גלידות וקינוחים. הפפאיה אינה מאבדת מטעמה ומתכונתיה בבישול ועל כן משמשת כחומר גלם נהדר במטבח האסייתי. את הפרי מומלץ לאכול כשהוא רך קמעה, צהוב עם מכתשים אפרפרים קטנים על קליפת הפרי . את האנונה המשק  מגדל משנות ה 70. הזן הפופלרי האהוב עלינו נקרא גפנר ועונתו מתחילה באמצע חודש ספטמבר ועד סוף דצמבר. גידול האנונה הוא גידול ייחודי, את פרחי האנונה נוהגים להפרות בהאבקה ידנית מסורתית אשר מגבירה את ייבול הפרי על העצים ומחזקת את הקשר בין החקלאי לעץ. פרי האנונה עשיר באשלגן וויטמיו C, ויטמין B, מגנזיום, אבץ, ברזל, בטא קרוטן, סידן וסיבים תזונתיים. בכל 100 גרם פרי יש 75 קלוריות, ומיוחסים לו הרבה תכונות בריאותיות שונות, אך עיקר ערכו בטעמו ובניחוחו המיוחדים.

ניתן להנות מהפרי במגוון שימושים, טרי, מיצים ושייקים, סלטים, גלידות וקינוחים. מקבלים את הפרי מעט קשה ויש לשמור אותו מחוץ למקרר עד להרככות מלאה, את הפרי מומלץ לאכול כשהוא רך ונימוח

חנות ספרי יד שנייה הנמצאת בלב משק חקלאי, במושב בן עמי במרחק 3 דקות נסיעה ממתחם הארוח שלנו, ונולדה מאהבה לספרים. החנות מתפרשת על שטח של כ-100 מ"ר ומציעה כ-30 אלף כותרים בעברית ובאנגלית במגוון רחב של נושאים לכל הגילאים, לכל הטעמים ומכל הזמנים. חדשים, ישנים ופרטים לאספנים. שם החנות יצא למרחוק כמקום אליו ניתן להביא ספרים מכל סוג ובכל כמות ולכן אנשים מכל הארץ מגיעים ומביאים ספרים ואף מבקשים שיבואו לאסוף ספרים וכל בקשה נענית בחיוב. בחנות מוצעים למכירה גם ספרים חדשים.

מחלבת טבע עז נמצאת במושב בן-עמי שבגליל המערבי במשק באר בוקר במרחק 2 דקות הליכה ממתחם האירוח שלנו. במקום מייצרים שלל גבינות עיזים צאן ובקר איכותיות מגוונות וייחודיות. לצד המחלבה ממוקם דיר עזים. דיר העזים הוקם על-ידי דרור בוקר בשנת 1984, כאשר הגיע כבן ממשיך למשק החקלאי של שמואל וחיה באר. העזים שצבען לבן, הן מסוג זאנן שמקורו בשוויץ. המחלבה משתמשת, ליצור הגבינות, בחלב הטרי הנחלב בדיר העיזים.  המחלבה הוקמה בשנת 1991 בתקופה של משבר בצריכת חלב העזים בארץ, כאשר המגדלים עמדו בפני הברירה לסגור את הדירים או להתחיל להקים מחלבות שיעשו שימוש בחלב העזים. הובל מהלך למעבר אל מבנה גדול עם אפשרויות יצור רחבות ואיכותיות יותר. מהלך זה הושלם ב-2001. כיום המחלבה קולטת את כל תוצרת החלב של המשק ואף קונה עוד חלב מיצרני חלב נוספים. מגוון הגבינות גדל וההיצע ממשיך לגדול להשתכלל.

"טבע עז סיורים בדיר" מציעה לכם להצטרף לחוויה חקלאית ומהנה בדיר העזים במושב בן עמי. רותם בוקר-מיכאלי ואבנר בן נון הנשוי לעינת הבת של דרור וניצה בוקר, דור שלישי במשק וצוות ההדרכה המשפחתי, יקבלו אתכם לסיור שמתרחש כל כולו תוך כדי עשייה חקלאית בלתי פוסקת שמתרחשת בדיר ביומיום….  הסיור אותו יש לתאם מראש , שאורכו סביב שעה וחצי, כולל היכרות עם המשק ודיר העזים, הגמעת גדיים בבקבוק, האכלת העזים מכף היד, חליבה ידנית וסדנא להכנת גבינה עם טעימה בסופה.

 

כאשר אתם באים להתארח בבתי האירוח שלנו ואין לכם היכן להשאיר את הכלב או החלול שלכם יש פתרון איכותי ומסביר פנים לחיית המחמד שלכם. הפנסיון הוקם מאהבה לחיות המחמד וכענף נוסף במשק סנש במושב בן עמי במרחק 10 דקות הליכה ממתחם האירוח שלנו. הפנסיון מציע לאורחים יחס אישי הדומה ככל שניתן ליחס שמקבלים בבית, באווירה כפרית. חיית המחמד נקראת בשמה וזוכה לליטוף וטיפול בהתאם. הפנסיון מנוהל על ידי בני וגילה סנש.  הפנסיון הוקם בשנת 1974 על ידי המייסדים שאול ויהודית סנש, ניצולי שואה שעלו ארצה בשנת 1947, התיישבו במושב בן-עמי והקימו משק המתבסס על ענף האבוקדו וענף ההדרים. מומלץ להזמין/לשריין מקום מראש בעיקר בחג הפסח, חגי תשרי וחודשי הקיץ. שעות הקבלה לחתולים/כלבים הן בימי חול בין השעה 7:00 עד השעה 09:00 בבוקר. בשבתות וחגים בין השעה 08:00 עד השעה 09:00 בבוקר, וכל זה מניסיון תורם מאוד להתאקלמות והסתגלות של חיית המחמד בפנסיון